czwartek, 26 grudnia 2013

Akt oskarżenia dot. niegospodarności w Miejskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji w Mysłowicach

Prokuratura Okręgowa w Katowicach zakończyła śledztwo dotyczące niegospodarności w Miejskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. w Mysłowicach.
Do Sądu Okręgowego w Katowicach w dniu 19 grudnia 2013r. skierowano akt oskarżenia przeciwko b. Prezesowi Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. w Mysłowicach - Krzysztofowi K. Oskarżony odpowie przed Sądem za popełnienie 3 przestępstw dotyczących niegospodarności przy zarządzie mieniem przedsiębiorstwa i wyrządzenie szkody w mieniu MPWiK w Mysłowicach w łącznej kwocie 4.200.000 złotych.
Pierwszy zarzut aktu oskarżenia dotyczy nabycia we wrześniu 2009r. od prywatnego przedsiębiorcy bez przeprowadzenia inwentaryzacji sieci kanalizacyjnej i wodociągowej i w rezultacie zapłacenia za te urządzenia o wiele więcej niż były w rzeczywistości warte. 
Drugi zarzut dotyczy wymiany kanalizacji deszczowej będącej jedynie własnością prywatną na koszt MPWiK w okresie od października 2010 do stycznia 2011 r.
Trzeci dotyczy nabycia pojazdu nie związanego z przedmiotem działalności Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. w Mysłowicach, a następnie nie wykorzystywania tego pojazdu w tej działalności.

Oskarżony nie przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów, grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 10.
Źródło:

Więcej w sprawie:

poniedziałek, 9 grudnia 2013

Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Korupcji.

         Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Korupcji to święto obchodzone 9 grudnia każdego roku. Zostało wyznaczone przez Zgromadzenie Ogólne ONZ podczas przyjęcia Konwencji Przeciwko Korupcji w dniu 31 października 2003 roku.

www.małopolska.policja.gov.pl

sobota, 7 grudnia 2013

Kolejny zatrzymany za korupcję przy budowie A-1.

       Śląska Policja zatrzymała kolejną osobę za udział w układach korupcyjnych w latach 2008 – 2009r. z osobami odpowiedzialnymi za realizację prac budowlanych na śląskim odcinku autostrady A-1. Tym razem jest to reprezentant jednego ze śląskich przedsiębiorców. Łącznie w sprawie przedstawiono kilkadziesiąt zarzutów korupcyjnych, a ustalona kwota wręczanych łapówek przekracza 200 tysięcy złotych. Jak ustalili śledczy, dochodziło do przekazywania i przyjmowania korzyści majątkowych w zamian za nadużycie udzielonych uprawnień
       Policjanci zwalczający przestępczość korupcyjną zatrzymali w ubiegłą środę przedstawiciela jednego ze śląskich przedsiębiorców. Ma to bezpośredni związek z pośrednictwem w przekazaniu w 2008r. przynajmniej 8 tysięcy złotych łapówki, w zamian za nadużycie uprawnień przez jednego z członków kierownictwa głównego wykonawcy budowy.
      Prokuratura Okręgowa w Gliwicach do chwili obecnej przedstawiła w tej sprawie kilkadziesiąt zarzutów korupcyjnych kilku innym podejrzanym. Zebrany przez śledczych materiał procesowy obrazuje szeroki obszar układów korupcyjno - towarzyskich pomiędzy osobami zajmującymi stanowiska kierownicze u głównego wykonawcy a lokalnymi przedsiębiorcami. Prowadzona sprawa ma charakter rozwojowy i wielowątkowy. Obejmuje swoim zakresem szereg osób, podmiotów gospodarczych oraz nieprawidłowości, do których dochodziło w trakcie budowy autostrady. W sprawie tej nie wyklucza się kolejnych zatrzymań osób podejrzewanych o popełnienie przestępstw korupcyjnych.

Źródło

Więcej


sobota, 23 listopada 2013

Zwolnienie lekarskie za łapówkę w Tychach.

     Policjanci z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą tyskiej komendy wykryli proceder przyjmowania korzyści majątkowej, w zamian za wystawianie zwolnień lekarskich. Śledczy przedstawili pani doktor 78 zarzutów przyjęcia łapówek, na łączną kwotę 6 tysięcy złotych. Recepcjonistka usłyszała 5 zarzutów pomocnictwa w tej działalności. Lekarce oraz jej współpracownicy grozi kara do 10 lat więzienia. 
      Dzięki wnikliwej pracy operacyjnej, stróże prawa wpadli na ślad przestępczego procederu, polegającego na wystawianiu zwolnień lekarskich, tzw. druków L4, osobom, które nie były wcale chore. Taką działalność prowadziła 50-letnia lekarka w jednym z tyskich gabinetów. Do tej pory zebrany materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie pani doktor 78 zarzutów przyjęcia korzyści majątkowej na łączna kwotę około 6 tysięcy złotych. Policjanci zatrzymali również 54-letnią recepcjonistkę, która współpracowała z lekarką. Współpracownica usłyszała 5 zarzutów pomocnictwa w przestępczym procederze. Podczas zatrzymania obecni byli również oficerowie zwalczający korupcję z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Prokurator zastosował wobec kobiet środek zapobiegawczy w postaci policyjnego dozoru oraz poręczenie majątkowe. Policjanci zabezpieczyli dokumentację medyczną lekarki i traktują sprawę jako rozwojową, nie wykluczając także dalszych zatrzymań. Za to przestępstwo grozi kara nawet 10 lat więzienia.

Źródło: http://www.slaska.policja.gov.pl/

niedziela, 17 listopada 2013

Zarzut w sprawie Kolei Śląskich.

         Witold W. usłyszał zarzut przywłaszczenia w okresie od 22 listopada 2012 roku do 15 lutego 2013 roku w Katowicach mienia w postaci czterech spalinowych zespołów trakcyjnych o wartości 7.000.000 złotych na szkodę Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów.
         ,,Inteko’’ to spółka córka Kolei Śląskich. Miała ona zbudować dla Kolei Śląskich system sprzedaży biletów i dostarczyć kilka pociągów. W tym celu między innymi zaciągnęła kredyt poręczony przez Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów (GPW). Zarzuty są zawiązane z tym, iż ,,Inteko’’ sp. z o. o.  rozporządziła 4 spalinowymi zespołami  trakcyjnymi  jak swoimi, pomimo tego, że były one zabezpieczeniem kredytu poręczonego przez GPW i zostały przewłaszczone na rzecz GPW. 
     Podejrzany nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i wyjaśnił, iż nie miał zamiaru przywłaszczyć zespołów trakcyjnych.
        Przestępstwo przywłaszczenia mienia znacznej wartości zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 10. Śledztwo w tej sprawie prowadzone jest w oparciu o zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa złożone przez marszałka woj. śląskiego. W postępowaniu prokurator wyjaśnia czy decyzje podejmowane przez zarząd Kolei Śląskich  były uzasadnione pod względem ekonomicznym i czy nie naraziły spółkę na straty. Chodzi m.in. o przetargi dotyczące taboru. Witold W. jest jedynym podejrzanym w sprawie.

Źródło: Komunikat Rzecznika Prasowego Prokuratury Okręgowej w Katowicach.

Lekarka z Sosnowca podejrzana o przyjmowanie łapówek.

         W lutym 2013 roku w Prokuraturze Okręgowej w Katowicach zostało wszczęte śledztwo w sprawie przyjmowania korzyści majątkowych przez jednego z lekarzy internistów z terenu Śląska.
      W ostatnim czasie w śledztwie lekarce z Sosnowca przedstawiono 1018 zarzutów dot. przyjęcia korzyści majątkowej w zamian za zachowanie niezgodne z prawem. Zarzuty są związane z  bezpodstawnym wystawianiem zwolnień lekarskich, tzw. druków L4, osobom, które chore nie były. Jedyną podstawą do otrzymania takiego zwolnienia było przekazanie odpowiedniej kwoty internistce. Były to kwoty od 30 do 100 złotych. Zarzuty dotyczą okresu od 1998 roku do 2011 roku. Podejrzana nie ustosunkowała się w żaden sposób do przedstawionych jej zarzutów, odmówiła składania wyjaśnień.
Lekarka jest jedyną osobą podejrzaną w śledztwie.
Podejrzanej grozi kara pozbawienia wolności do 10 lat.

Zródło: Komunikat  Rzecznika Prasowego Prokuratury Okręgowej w Katowicach.

poniedziałek, 11 listopada 2013

Narodowe Święto Niepodległości.

        Dziś w Polsce obchodzone jest najważniejsze polskie święto narodowe - Święto Niepodległości. Po 123 latach niewoli 11 listopada 1918r. Polska odzyskała niepodległość.
       Po latach rozbiorów, dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję w latach 1772-1795, powstaniach narodowych (Listopadowym 1830 i Styczniowym 1863),  zmaganiach na różnych frontach, Polacy dzięki niezłomności, patriotyzmowi i bohaterstwu  wywalczyli wolność. Ogromną rolę w odzyskaniu niepodległości odegrał pierwszy marszałek Polski – Józef Piłsudski.
       Dzień 11 listopada ustanowiono świętem narodowym w 1937r. Od 1939r. do 1989r. obchodzenie tego święta było zakazane. Po upadku rządów komunistycznych nabrało szczególnego znaczenia i jest dniem wolnym od pracy. Główne obchody z udziałem najwyższych władz państwowych mają miejsce w Warszawie na placu Józefa Piłsudskiego. W samo południe przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbywa się uroczysta zmiana warty.
        W całym kraju organizowane są patriotyczne wiece i pochody, a w kościołach odprawiane msze w intencji ojczyzny. Od upadku komunizmu w 1989r., co roku w stolicy dla upamiętnienia święta kilka tysięcy chętnych bierze udział w Biegu Niepodległości.
Żródło: www.poland.gov.pl

                                                        vivalavita.pl

środa, 23 października 2013

Przestępstwa korupcyjne w branży medycznej.

        Policjanci z Wydziału do walki z Korupcją KWP w Katowicach, prowadzą śledztwo dotyczące przestępstw korupcyjnych w branży medycznej. Ze względu na rozwojowy charakter sprawy, na wniosek Zastępcy Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji Komendant Główny Policji powołał grupę operacyjno – procesową o zasięgu ogólnopolskim.

Więcej:

22 osoby oskarżone o popełnienie przestępstw korupcyjnych w piłce nożnej.

        Prokurator Apelacyjny we Wrocławiu w dniu 22.10.2013r. oskarżył 22 osoby o popełnienie przestępstw korupcyjnych w związku z organizowaniem rozgrywek piłkarskich. Jak podaje Dziennik Zachodni, jednym z podejrzanych jest Damian. B., który jest Prezydentem Miasta Bytom.

Więcej:

środa, 9 października 2013

W Polsce jeden na pięć przetargów jest ustawiony.

          Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) opublikował raport pn. „Identyfikacja i Zmniejszenie Korupcji w Zamówieniach Publicznych w UE”.  
Raport dotyczy korupcji w ośmiu krajach UE (Polska, Rumunia, Włochy, Hiszpania, Węgry, Litwa, Holandia, Francja). W raporcie przedstawiono pięć najbardziej wystawionych na ryzyko korupcji obszarów tj. budowa dróg i kolei, szkolenia, badania naukowe, wodociągi i oczyszczalnie ścieków, budownictwo.
Celem przeprowadzonego badania było przygotowanie informacji, metodologii i narzędzi służących Komisji lub organom Państw Członkowskich we wprowadzaniu polityki antykorupcyjnej.

Treść raportu:
Streszczenie w języku polskim:



poniedziałek, 23 września 2013

Śledztwo w sprawie niegospodarności w Miejskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji w Mysłowicach.

     Prokuratura Okręgowa w Katowicach prowadzi śledztwo w sprawie niegospodarności w Miejskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. w Mysłowicach. W śledztwie przedstawiono zarzuty byłemu Prezesowi Zarządu w/w spółki – Krzysztofowi K. Podejrzany usłyszał 2 zarzuty dot. niegospodarności przy zarządzie mieniem przedsiębiorstwa i wyrządzenia szkody wielkich rozmiarów w łącznej kwocie 3.819.000 zł.
     Pierwszy zarzut dot. nabycia we wrześniu 2009 roku od prywatnego przedsiębiorcy bez przeprowadzenia inwentaryzacji sieci kanalizacyjnej i wodociągowej i w rezultacie zapłacenia za te urządzenia o wiele więcej niż były w rzeczywistości warte. W tym zakresie prokurator powołał biegłego celem ustalenia wartości szkody. Drugi zarzut dot. wymiany kanalizacji deszczowej będącej jedynie własnością prywatną na koszt Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w okresie od października 2010 do stycznia 2011 roku.
Przestępstwa, które zarzuca się Krzysztofowi K. zagrożone są karą pozbawienia wolności do lat 10.

Żródło

czwartek, 19 września 2013

Afera w Katowickim Holdingu Węglowym.

         Prokuratura i Wydział do Walki z Korupcją Śląskiej Policji sprawdzają czy w KHW fałszowano dokumentację, na podstawie której związkowcy odchodzili na wcześniejsze emerytury.
           Działaczom wpisywano w ewidencję dniówki dołowe, choć nie pracowali wtedy pod ziemią, tylko byli delegowani do pracy związkowej i przebywali na powierzchni. Na tej podstawie przechodzili na wcześniejsze emerytury. 
            Nie wiadomo, jaka była skala procederu, bo Holding odmówił ujawnienia tej informacji. Powiadomił jednak o sprawie ZUS oraz złożył w prokuraturze zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Dotyczy ono potwierdzenia nieprawdy w dokumentach, na podstawie których górnicy zdobyli uprawnienia do przejścia na emeryturę.

                                                               Źródło: Nettg.pl

Policjanci z Sosnowca skazani za korupcję.

           Katowicki sąd skazał na kary więzienia w zawieszeniu 2 policjantów z Sosnowca, którzy wzięli sto złotych łapówki od kobiety odwożonej z izby wytrzeźwień.
       Wydany 17.09.2013r. wyrok jest prawomocny i oznacza, że obaj funkcjonariusze - którzy po ujawnieniu sprawy zdążyli przejść na emeryturę - stracą uprawnienia do tych świadczeń. To dodatkowa kara za branie łapówek przez policjantów. Teraz obaj byli funkcjonariusze będą musieli pracować do 67. roku życia.
   

Więcej:
http://sosnowiec.gazeta.pl/gazetasosnowiec/1,93867,14624879,Policjanci_chcieli_seksu__dostali___stowe____Sad_.html#TRLokSosnTxt#ixzz2fN8HNfOz


środa, 18 września 2013

Polska Armia - Siła i Honor.

Ku pokrzepieniu serc.
„... Nasz naród jak lawa, Z wierzchu zimna i twarda, sucha i plugawa, Lecz wewnętrznego ognia sto lat nie wyziębi; Plwajmy na tę skorupę i zstąpmy do głębi.”
Adam Mickiewicz (Dziady. Część III).


http://www.youtube.com/watch?v=BNO0IYNUvxI




wtorek, 17 września 2013

17.09.1939r.

           W dniu 17.09.1939r. (74 lata temu) miała miejsce zbrojna napaść ZSSR na Polskę bez wypowiedzenia wojny. Powyższa sytuacja była konsekwencją podpisanego 23.08.1939r. pomiędzy Rzeszą Niemiecką i Związkiem Socjalistycznych Republik Rad Paktu o nieagresji (Pakt Ribbentrop-Mołotow).
Łącznie siły pierwszego rzutu (uformowane w 2 fronty) obejmowały ok. 620 tys. żołnierzy, 4,7 tys. czołgów i 3,3 tys. samolotów. Jednostki te posiadały prawie dwa razy więcej czołgów niż Wehrmacht w dniu 1 .09.1939r. i dwa razy tyle samolotów bojowych co Luftwaffe na froncie polskim. Pod panowaniem sowietów znalazła się ponad połowa powierzchni Polski oraz ponad 13 milionów obywateli. 
Przetłumaczony tekst protokołu oraz mapa przedstawiająca linię demarkacyjną określająca granice stref wpływów pomiędzy Rzeszą a ZSRR znajduje się na stronie:
http://www.1939.pl/przed-wybuchem-wojny/pakt-ribbentrop-molotov/index.html

                                          Żródło: wikipedia

          Obecnie Wojsko Polskie składa się ze 100tys. żołnierzy. Dla porównania Rosyjska Armia liczy ponad milon żołnierzy. Jak aktualnie wygląda stan Polskich Sił Zbrojnych na okoliczność napaści?
http://www.sejfty.pl/artykuly/wojsko/item/520-stan-polskiej-armii-i-stosunek-sił-polska-rosja.html








wtorek, 20 sierpnia 2013

Akt oskarżenia w sprawie korupcji w Mysłowicach.

       Prokuratura Okręgowa w Katowicach skierowała do Sądu Rejonowego w Mysłowicach akt oskarżenia przeciwko Mieczysławowi B., który został oskarżony o dwa czyny o charakterze korupcyjnym. Pierwszy dotyczący obietnicy udzielenia korzyści majątkowej w wysokości 100.000zł Prezesowi Zarządu jednej ze spółek należących do Gminy Rudy Śląskiej i Miasta Świętochłowic. Drugi dotyczący wręczenia łapówki w kwocie 3.000zł tej samej osobie. Zarzuty dot. okresu od kwietnia 2012r. do lipca 2012 roku
       Zgromadzone dowody wskazują, iż w zamian za łapówkę spółka gminna miała od oskarżonego nabyć stanowiącą jego własność nieruchomość po znacznie zawyżonej wartości tj. za kwotę 1.300.000zł Nieruchomość ta znajdowała się na terenie Rudy Śląskiej. Według operatu sporządzonego w śledztwie wartość tej nieruchomości wyceniona została na kwotę 733.000zł.
       Oskarżony nie przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów. Wobec niego Prokuratura zastosowała środek zapobiegawczy w postaci poręczenia majątkowego.
       Przestępstwo łapownictwa zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
      Mieczysław B. był honorowym konsulem Słowenii od 2002 r. W regionie jest znany m.in. z kierowania Izbą Gospodarczą Eksporterów i Importerów w Mysłowicach oraz organizacji odbywającego się w Pszczynie Wielkiego Pikniku - Regiony Europy i Świata, który w tym roku nie odbył się.


Żródło:
www.po.katowice.pl
http://prawo.money.pl

czwartek, 8 sierpnia 2013

Korupcja wśród gliwickich instruktorów nauki jazdy.

     Policjanci z Wydziału do walki z korupcją zatrzymali 4 instruktorów nauki jazdy w wieku od 43 do 53 lat. Przestępczy proceder prowadzony był w latach 2006r. - 2010r. w jednym z ośrodków szkolenia w Gliwicach. Za popełnione przestępstwa instruktorom grozi do 8 lat więzienia. Sprawa ma charakter rozwojowy

Źródło KWP Katowice

czwartek, 1 sierpnia 2013

Aktywność Posłów z Województwa Śląskiego

            Ostatnie wybory parlamentarne w Polsce do Sejmu i Senatu odbyły się 9 października 2011r. W składzie Sejmu VII kadencji z Województwa Śląskiego znalazło się 56 posłów z 6 okręgów wyborczych (Bielsko-Biała, Częstochowa, Gliwice, Rybnik, Katowice i Sosnowiec).
            Zbliżająca się połowa kadencji Sejmu jest dobrym czasem na wstępne rozliczenie działalności przedstawicieli narodu wybranych z okręgów wyborczych Województwa Śląskiego. Kontrole aktywności posłów w Sejmie przeprowadzono na podstawie zgłaszanych interpelacji (instrument kontroli parlamentarnej nad działalnością rządu).
Wyniki przeprowadzonej analizy przedstawiają się następująco:







niedziela, 21 lipca 2013

Korupcja przy budowie autostrady A 1.

Śląska Policja poinformowała wczoraj (tj. 20.07.2013r.) o zatrzymaniu jednego z pracowników konsorcjum odpowiedzialnego za prace budowlane na śląskim odcinku autostrady A-1. Łącznie w sprawie przedstawiono kilkadziesiąt zarzutów korupcyjnych, a ustalona kwota wręczanych łapówek przekracza 200 tysięcy złotych.
Policjanci z Wydziału do Walki z Korupcją KWP w Katowicach prowadzą postępowanie przeciwko osobom podejrzanym o udział w procederze korupcyjnym podczas budowy śląskiego odcinka autostrady A-1. Jak ustalili śledczy, dochodziło do przekazywania i przyjmowania korzyści majątkowych w zamian za nadużycie udzielonych uprawnień. W miniony wtorek stróże prawa zwalczający przestępczość korupcyjną zatrzymali jedną z osób zajmujących kierownicze stanowisko w konsorcjum zajmującym się budową. Mężczyzna odpowiedzialny był za prace budowlane przy śląskim odcinku autostrady A-1 w latach 2008 - 2009. Przedstawiono mu około trzydziestu zarzutów korupcyjnych. Prokuratura Okręgowa w Gliwicach do chwili obecnej przedstawiła w tej sprawie blisko czterdzieści zarzutów korupcyjnych kilku innym podejrzanym. Zebrany przez śledczych materiał procesowy obrazuje szeroki obszar układów korupcyjno - towarzyskich pomiędzy osobami zajmującymi stanowiska kierownicze u głównego wykonawcy a lokalnymi przedsiębiorcami. Prowadzona sprawa ma charakter rozwojowy i wielowątkowy. Obejmuje swoim zakresem szereg osób, podmiotów gospodarczych oraz nieprawidłowości, do których dochodziło w trakcie budowy autostrady. W sprawie tej nie wyklucza się kolejnych zatrzymań osób podejrzewanych o popełnienie przestępstw korupcyjnych.

Źródło: KWP Katowice


sobota, 20 lipca 2013

Program Przeciwdziałania Korupcji na lata 2013-2018


      Na początku lipca 2013r. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przygotowało i przekazało do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych projekt uchwały Rady Ministrów w sprawie "Rządowego Programu Przeciwdziałania Korupcji na lata 2013-2018"
      Istota rozwiązań ujętych w projekcie jest wyznaczenie zadań i działań dla administracji publicznej mających na celu ograniczenie korupcji w kraju, w tym:
- wzmocnienie działań prewencyjnych i edukacyjnych,
- wzmocnienie zwalczania korupcji.
 Projekt określa również system wdrożenia i ewaluacji programu na IV poziomach jego wykonania. Instytucją wdrażającą program będzie międzyresortowy Zespół powołany przez Prezesa Rady Ministrów, którego Przewodniczącym będzie Minister Spraw Wewnętrznych, a Zastępcą Przewodniczącego - Szef CBA. 
      Rządowy Program Przeciwdziałania Korupcji na lata 2013-2018 stanowi główny element koordynujący krajową politykę antykorupcyjną. Został przygotowany z uwzględnieniem doświadczeń zdobytych podczas realizacji w latach 2002-2009 rządowej Strategii Antykorupcyjnej oraz wniosków odnoszących się do przyczyn i skutków występowania korupcji w Polsce.
      Realizacja niniejszego Rządowego Programu powinna przyczynić się do ugruntowania w społeczeństwie przekonania, że korupcja jest patologią, a nie standardem demokratycznego państwa oraz że celem wspólnym wszystkich organów władzy publicznej jest stałe jej ograniczanie.

Więcej:
http://bip.msw.gov.pl/portal/bip/435/22313/Projekt_uchwaly_Rady_Ministrow_w_sprawie_quotRzadowego_Programu_Przeciwdzialania.html
                                   Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

piątek, 19 lipca 2013

Szczecińska Noc Antykorupcyjna.

        W dniu dzisiejszym odbędzie się Szczecińska Noc Antykorupcyjna - krok w stronę jawności. Pod taką nazwą Stowarzyszenie Szczecinianie Decydują zorganizowało akcje mającą na celu stworzenie otwartego, jawnego, przejrzystego rejestru umów podpisywanych przez Miasto Szczecin. Od godziny 18.00 chętni do udziału w akcji będą mogli spisywać umowy tworząc tym samym ich rejestr, który przyczyni się do zwiększenia transparentności działania władzy tego miasta. Urzędnicy z Szczecińskiego magistratu poinformowali o zamiarze zamieszczenia wykazu zawieranych umów z na urzędowej stronie internetowej. 
      Powyższa informacja co prawda nie dotyczy Województwa Śląskiego niemniej ze względu na nietypową ale słuszną i co najważniejsze skuteczną inicjatywę jest warta odnotowania.
Poniżej link do rejestru zamieszczonego w Biuletynie Informacji Publicznej m st. Warszawy, który jest potwierdzeniem różnego poziomu przejrzystości działań polskich jednostek samorządu terytorialnego.

poniedziałek, 8 lipca 2013

Doniesienie w sprawie nieprawidłowości w katowickim szpitalu Euromedic

          Efektem półrocznej kontroli przeprowadzonej przez CBA w katowickich spółkach NZOZ Euromedic Kliniki Specjalistyczne oraz Euromedic Medical Center jest doniesienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa. Mogło dojść do naruszenia dyspozycji art. 286 oraz 297 Kodeksu karnego. W/w przepisy dotyczą poświadczania nieprawdy, oszustwa, wyłudzenia i innych przestępstw przeciw obrotowi.  Spółki m.in. pisały że posiadają określony sprzęt i zatrudniają wykwalifikowanych lekarzy. Według CBA okazało się, że to nieprawda.
        Podejrzenia budzi również wysokość podpisywanych kontraktów pomiędzy Eurmedic i NFZ. W tej sprawie jak na razie po kontroli centrali NFZ w katowickim oddziale w 2012r. posadę stracił dyrektor śląskiego NFZ Zygmunt Klosa, a dyscyplinarne zwolnienie otrzymał A. Brzęska naczelnik wydziału świadczeń opieki zdrowotnej, a jednocześnie szef komisji konkursowej odpowiedzialnej za przyznawanie przez NFZ  kontraktów na świadczenia zdrowotne.
więcej: www.gazeta.pl


niedziela, 7 lipca 2013

Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków zadba o obiekty zabytkowe?

            W dniu 25 maja 2013 r. ukazało się ogłoszenie na stronie Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Katowicach o rozpoczętym naborze na stanowisko inspektora do spraw zabytków nieruchomych w inspekcji zabytków ruchomych, nieruchomych oraz finansowania prac przy zabytkach.
       Do zakresu zadań wykonywanych na stanowisku pracy należeć będzie:
-Prowadzenie systematycznych terenowych lustracji obiektów zabytkowych oraz dokonywaniu oceny i weryfikacji dot. tych obiektów, prowadzenie kontroli w zakresie przestrzegania i stosowania przepisów dotyczących ochrony zabytków i opieki nad zabytkami.
-Dokonywanie odbiorów prac prowadzonych przy zabytkach na podstawie pozwoleń Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, w tym dotowanych przez budżet państwa.
Przygotowanie projektów decyzji, zaświadczeń i innych pism z zakresu ochrony i opieki nad zabytkami, w tym wydawanie nakazów konserwatorskich.

W biurze Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków nareszcie znalazły się środki na zatrudnienie osoby, która będzie odpowiedzialna za faktyczną kontrolę obiektów zabytkowych w województwie śląskim. Przy dużej liczbie zabytków w województwie (na stronie http://wkz.katowice.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=101&Itemid=98 dostępny jest wykaz) przy uwzględnieniu wieloletnich zaniedbań w tym zakresie, 1 wakat to kropla w morzu potrzeb, jednak najważniejsze jest, iż poczynione zostaną wreszcie jakieś kroki, zmierzające do przeciwdziałania negatywnym zjawiskom prowadzącym do niszczenia substancji zabytkowej na terenie województwa śląskiego. Wystarczy przeprowadzić oględziny przypadkowo wybranych  kilku obiektów zabytkowych (np. budynków gminnych usytuowanych w centrach miast) aby stwierdzić jak duży jest poziom zaniedbań w tym zakresie. Czas pokaże czy dzięki w/w działaniom opieka nad zabytkami będzie z biegiem czasu na coraz lepszym poziomie.
W ustawie z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz. U. z dnia 17 września 2003 r.) w art. 108-120 w/w ustawy zostały zawarte przepisy karne, które dotychczas w woj. Śląskim były przepisami niemalże martwymi.

środa, 3 lipca 2013

Śledztwo przeciwko pracownikom Urzędu Miasta w Chorzowie.

              Policjanci z Chorzowa zwalczający przestępczość gospodarczą zakończyli śledztwo przeciwko dwóm pracownikom urzędu miasta, którzy są podejrzani o przekroczenie uprawnień oraz przywłaszczenie pieniędzy.
             We wrześniu 2011 roku doszło do zatrzymania 47  letniego mężczyzny i 52 letniej kobiety, pracujących w chorzowskim magistracie. Proceder polegał na przelewaniu przez urzędników na swoje konta bankowe części wpłat za wydane koncesje na sprzedaż alkoholu. Śledztwo zakończyło postawieniem 3 126 zarzutów dotyczących przekroczenia uprawnień oraz przywłaszczenia pieniędzy. Jak ustalili śledczy sprawcy zdefraudowali ponad 900 tysięcy złotych, przy czym policjanci zabezpieczyli mienie na poczet przyszłych kar na ponad 880 tysięcy złotych. Za popełnione przestępstwa oszustom grozi 10-letni pobyt w więzieniu.


Skorumpowany Lekarz z Jaworzna.

          Śląska Policja poinformowała, że lekarz medycyny pracy z Jaworzna usłyszał ponad 80 zarzutów popełnienia przestępstw korupcyjnych za wydawanie zaświadczeń lekarskich pracownikom bez przeprowadzenia badań. Z tego tytułu pobierał korzyści majątkowe.
           Głównym oskarżonym jest 60 letni lekarz z Jaworzna, który w latach 2005-2012 od przyszłych lub zatrudnionych pracowników przyjmował korzyści majątkowe w zamian za wydanie zaświadczeń lekarskich. Kwoty, które przyjmował wahały się od 20 do 70 złotych. W trakcie prowadzonego śledztwa, funkcjonariusze ustalili również pięć innych osób, którym przedstawiono zarzuty wręczenia korzyści majątkowych oraz podżegania do takich czynów. Zebrany w sprawie materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie 85 zarzutów popełnienia przestępstw o charakterze korupcyjnych łącznie sześciu oskarżonym i skierowanie aktu oskarżenia wobec nich do sądu. Na poczet przyszłych kar i grzywien od podejrzanych zabezpieczono mienie na łączną kwotę 28 tysięcy złotych.


sobota, 22 czerwca 2013

System zamówień publicznych: mały poradnik ustawiania przetargów

Pod takim właśnie tytułem został opublikowany ciekawy artykuł, w którym autor podjął się próby obnażenia ułomności i niedoskonałości polskiego systemu zamówień publicznych.

Więcej:

piątek, 7 czerwca 2013

BIAŁA KSIĘGA BEZPIECZEŃSTWA NARODOWEGO RP.


        W Pałacu Prezydenckim w dniu 24.05.2013r. została zaprezentowana pierwszy raz w Polsce Biała Księga Bezpieczeństwa Narodowego RP.

Biała księga możliwa do pobrania pod adresem:

Biała Księga Bezpieczeństwa Narodowego RP to efekt dwuletniej pracy prawie 200 ekspertów, przeprowadzonej na polecenie Prezydenta RP w ramach Strategicznego Przeglądu Bezpieczeństwa Narodowego. W przedsięwzięcie zaangażowani byli m.in. przedstawiciele niezależnych ośrodków analitycznych, uczelni oraz struktur rządowych.
W skali Polski to pionierskie opracowanie. Po raz pierwszy w jednym dokumencie spójnie przedstawiony i oceniony został cały system bezpieczeństwa państwa – obejmujący sferę obronną, ochronną, społeczną i gospodarczą. Ukazuje ona również wzajemne relacje i zależności pomiędzy tymi elementami.
W publikacji można znaleźć odpowiedzi na pytania: Jaki jest dziś stan bezpieczeństwa Polski i jakie są nasze interesy narodowe w tej dziedzinie? Jakich zmian w środowisku bezpieczeństwa możemy oczekiwać w nadchodzących latach i jaka powinna być strategia działania Polski w tych zmieniających się warunkach? I wreszcie – jak przygotowywać potrzebne do tego siły i środki, czyli szeroko rozumiany system bezpieczeństwa państwa?  
Biała Księga jest adresowana do wszystkich: organów władzy rządowej i samorządowej, organizacji pozarządowych, instytucji analitycznych, młodzieży i środowisk akademickich, a także każdego obywatela z osobna. To spełnienie obowiązku rzetelnego informowania społeczeństwa o sprawach bezpieczeństwa Polski i Polaków.
Główną rolą Białej Księgi jest upowszechnianie wiedzy o bezpieczeństwie i krzewienie świadomości społecznej w tej dziedzinie – w myśl idei, że bezcennym kapitałem każdego nowoczesnego państwa są obywatele rozumiejący jego potrzeby, w tym tę żywotną, jaką jest troska o wspólne bezpieczeństwo.
Źródło:





niedziela, 2 czerwca 2013

Rektor Śląskiej Akademi Medycznej winny niegospodarności

Na stronie internetowej www.gazeta.pl pojawił się artykuł Pt. „Rektor winny niegospodarności. Ten, kto mu ją podszepnął, został uniewinniony”, który dotyczy niegospodarności w Śląskiej Akademii Medycznej.

Więcej:

Profesor J. Wódz o korupcji w kontekście zatrzymań w katowickiej straży miejskiej.

Na stronie www.katowice.naszemiasto.pl pojawiła się rozmowa z prof. Jackiem Wodzem (Socjologiem Uniwersytetu Śląskiego) na temat korupcji w kontekście ostatnich zatrzymań w katowickiej straży miejskiej.
Więcej:


sobota, 1 czerwca 2013

Korupcja w górnictwie, ciąg dalszy…

Dziś media poinformowały o dalszych losach sprawy związanej z procederem korupcyjnym w branży górniczej. O przedmiotowej sprawie nadmieniłem 29 marca 2013r.
     Były prezes Kopexu Andrzej. J., który wcześniej kierował Voest-Alpine "Technika Górnicza i Tunelowa" z Tych poszedł na współpracę z prokuraturą i ujawnił, że międzynarodowy koncern produkujący kombajny miał fundusz na łapówki dla dyrektorów kopalni. Dziennik Zachodni poinformował, że wartość łapówek wyliczana była procentowo od wartości każdej dostarczanej maszyny. Ponadto poinformował, że na podstawie zeznań prezesa Kopex ABW zatrzymała czterech podejrzanych. Według informacji Dziennika byli to dyrektorzy kopalni Jaworzno i Rudna oraz górniczej spółki Lubelski.
Więcej:
Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego w komunikacie zamieszczonym na swojej stronie internetowej informuje, iż sprawa ma charakter rozwojowy. W tej chwili śledztwem objętych jest ponad sto zdarzeń gospodarczych, którym mogła towarzyszyć korupcja i dotyczy działalności kilku podmiotów zagranicznych.
Z kolei Gazeta Wyborcza podała, iż nazwiska zatrzymanych znalazły się w kalendarzach zabezpieczonych przez ABW w domu J. W prokuraturze skonfrontowano go z zatrzymanymi. Podtrzymał, że dawał im łapówki. I wymienił nazwiska ponad 40 osób z branży, które V-A skorumpowało. Kwota łapówek: ok. 10 mln z.  Biorąc pod uwagę kwotę oraz liczbę zaangażowanych w proceder osób, jest to największa afera korupcyjna w historii polskiego górnictwa - mówi osoba znająca kulisy sprawy.





poniedziałek, 20 maja 2013

Korupcja w katowickiej straży miejskiej.


            W marcu 2012r. policjanci z wydziału do walki z korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji zatrzymali 15 z 45 funkcjonariuszy Straży Miejskiej z Dąbrowy Górniczej.
W dniu dzisiejszym, czyli trochę ponad rok od w/w zdarzenia policja zatrzymała 16 strażników miejskich z Katowic pod zarzutami korupcji. Policja poinformowała, iż podczas służby zatrzymanych funkcjonariuszy mogło dojść do co najmniej kilkuset przypadków przyjęcia łapówek.
Należałoby się zastanowić czy nie jest to dobry moment na rozpoczęcie dyskusji na temat zasadności istnienia straży miejskiej lub przynajmniej na temat zmian w kompetencjach i organizacji celem usprawnienia tej formacji. W Polsce są miasta, które podjęły odważną decyzję o likwidacji straży miejskiej, takim przykładem jest Gmina Strzegom, gdzie straż została rozwiązana na mocy uchwały Rady Miejskiej w grudniu 2012r.
Dobrym pomysłem wydaje się również zwrócenie uwagi na działalność straży miejskiej w innych miastach, w tym przeprowadzenie działań rozpoznawczych mających na celu sprawdzenie czy nie działają podobnie…

Poniżej link do filmu z zatrzymania:

czwartek, 16 maja 2013

Mechanizmy przeciwdziałania korupcji w Polsce

    Zapraszam do zapoznania się z treścią raportu pn. Monitoring mechanizmów przeciwdziałania korupcji w Polsce przygotowanego przez Transparency International i Instytut Spraw Publicznych. 
        W raporcie badano władzę ustawodawczą, wykonawczą, sądownictwo, administrację publiczną, organy ścigania, Państwową Komisję Wyborczą, Rzecznika Praw Obywatelskich, Centralne Biuro Antykorupcyjne, partie polityczne, organizacje pozarządowe i media.

Raport:

wtorek, 14 maja 2013

Zatrzymany instruktor nauki jazdy z Dąbrowy Górniczej.

Policjanci zwalczający korupcję zatrzymali instruktora nauki jazdy. Mieszkaniec Dąbrowy Górniczej, do którego należy jedna ze szkół nauki jazdy, powołując się na wpływy w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego, przyjmował łapówki i „pomagał” pozytywnie zaliczyć egzamin na prawo jazdy.

Więcej:

niedziela, 12 maja 2013

Przetarg w Czeladzi


W dniu 17.04.2013r. wysłane zostało zapytanie do Burmistrza Miasta Czeladź w sprawie organizowanego ogłoszonego I przetargu ustnego ograniczonego na sprzedaż nieruchomości stanowiącej własność Gminy Czeladź położonej przy ul. Podwalnej oznaczonej jako działka nr 61 o pow. 197 m2.
Poniżej treść:
Szanowna Pani Burmistrz,
W dniu 16.04.2013r. Burmistrz Miasta Czeladź ogłosił I przetarg ustny ograniczony na sprzedaż nieruchomości stanowiącej własność Gminy Czeladź położonej przy ul. Podwalnej oznaczonej jako działka nr 61 o pow 197m2.
W ogłoszeniu opisano nieruchomość w następujący sposób: kształt prostokąta, działka posiada dostęp do drogi publicznej, na granicy z działką numer 82 znajduje się mur oporowy. Z uwagi na parametry (szerokość <10 m oraz powierzchnia <300 m2) działka nie spełnia warunków dla zabudowy określonej w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.
Przedmiotowa nieruchomość posiada dostęp do drogi publicznej, znajduje się pomiędzy samodzielnymi działkami budowlanymi, które posiadają podobne parametry (kształt powierzchnia itd.) oraz może zostać wykorzystana zgodnie z planem pod zabudowę mieszkaniową wielorodzinną z usługami. Ponadto w/w działka znajduje się w ścisłym centrum miasta i być może byłby chętny na zakup działki w trybie przetargu nieograniczonego z przeznaczeniem pod lokalizację np. lokalu gastronomicznego nie związanego trwale z gruntem lub parking. Ograniczenie przetargu znacznie zawęża krąg podmiotów mogących wziąć udział w przetargu, a tym samym powoduje ograniczenie możliwości uzyskania większej ceny z tytułu sprzedaży.
W związku z powyższym, zwracam się z uprzejmą prośbą o szczegółową informację czemu przedmiotowa działka nie została wyznaczona do zbycia w trybie przetargu nieograniczonego (uzasadnienie podjętej decyzji)? oraz rozważenie zmiany podjętej decyzji.
Proszę o odpowiedź za pomocą środków komunikacji elektronicznej na adres antykorupcyjny@gmail.com

W odpowiedzi otrzymano pismo w następującej treści:

W odpowiedzi na Pana zapytanie przesłane do tut. Urzędu drogą elektroniczną w dniu 17.04.2013r.uprzejmie informuję, iż z uwagi na zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego przyjętego uchwałą numer XXIX/360/2007 Rady Miejskiej w Czeladzi z dnia 13 grudnia 2007r., w którym nieruchomość oznaczona numerem działki 61 arkusz mapy 21 jest objęta symbolem „F-2MW/U” zabudowa mieszkaniowa z usługami o przeznaczeniu podstawowym „MW/U”– tereny zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej z usługami i o przeznaczeniu uzupełniającym „mn” tereny zabudowy mieszkaniowej, nie spełnia warunków zabudowy, zgodnie z którymi minimalna powierzchnia działki to 300m2 a szerokość to 10m (§ 24 ust. 3 pkt. „e” i „f” wskazanej wyżej uchwały), natomiast przedmiotowa działka ma powierzchnię 197m2 i szerokość około 7,5m.
Mając na uwadze powyższe sprzedaż przedmiotowej nieruchomości w trybie przetargu ograniczonego do właścicieli nieruchomości sąsiednich jest zasadna.

z poważaniem :
Burmistrz
mgr Teresa Kosmala


piątek, 3 maja 2013

Święto Narodowe Trzeciego Maja.



Święto Narodowe Trzeciego Maja obchodzone 3 maja, ustanowione zostało w 1919r. oraz ponownie w 1990r., w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Dzień ten jest wolny od pracy.
Konstytucja została uchwalona 3 maja 1791r. jako ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie po konstytucji amerykańskiej z 1787r. uchwaloną ustawą zasadniczą (najważniejszym aktem prawnym obowiązującym w państwie).
Wszystkie akty normatywne muszą być zgodne z ustawą zasadniczą. Powołanym do badania zgodności z Konstytucją aktów normatywnych i umów międzynarodowych jest Trybunał Konstytucyjny.
Poniżej tekst pierwotnej konstytucji:
oraz konstytucji obowiązującej:




czwartek, 2 maja 2013

Dzień flagi.


Dzień flagi Rzeczpospolitej Polskiej został ustanowiony w dniu 2 maja na mocy art. 6a ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych.
      W związku z w/w świętem warto przypomnieć sobie kilka istotnych faktów dotyczących symboli narodowych.
 Symbolami Rzeczypospolitej Polskiej są orzeł biały, biało-czerwone barwy i „Mazurek Dąbrowskiego”. Otaczanie tych symboli czcią i szacunkiem jest prawem i obowiązkiem każdego obywatela Rzeczypospolitej Polskiej oraz wszystkich organów państwowych, instytucji i organizacji. Symbole Rzeczypospolitej Polskiej pozostają pod szczególną ochroną prawa.
Godłem Rzeczypospolitej Polskiej jest wizerunek orła białego ze złotą koroną na głowie zwróconej w prawo, z rozwiniętymi skrzydłami, z dziobem i szponami złotymi, umieszczony w czerwonym polu tarczy.
Barwami Rzeczypospolitej Polskiej są kolory biały i czerwony, ułożone w dwóch poziomych, równoległych pasach tej samej szerokości, z których górny jest koloru białego, a dolny koloru czerwonego. Przy umieszczaniu barw Rzeczypospolitej Polskiej w układzie pionowym kolor biały umieszcza się po lewej stronie płaszczyzny oglądanej z przodu. Każdy ma prawo używać barw Rzeczypospolitej Polskiej
Flagą państwową Rzeczypospolitej Polskiej jest prostokątny płat tkaniny o barwach Rzeczypospolitej Polskiej, umieszczony na maszcie.
Zgodnie z zasadami heraldyki pas górny reprezentuje białego orła, a dolny czerwone pole tarczy herbowej. Kolory te według symboliki używanej w heraldyce oznaczają. Kolor biały używany jest w heraldyce jako reprezentacja srebra. Oznacza on także wodę, a w zakresie wartości duchowych czystość i niepokalanie. Kolor czerwony jest symbolem ognia, a z cnót oznacza odwagę i waleczność.
            Dzień flagi jest również obchodzony w innych krajach. Więcej na temat dnia flagi na świecie: http://en.wikipedia.org/wiki/Flag_Day

      Symbole narodowe są świadectwem naszej odrębności i suwerenności, a ich noszenie i wywieszanie  jest przejawem poszanowania dla tradycji i historii. 
      Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości – Józef Piłsudzki.
      Wywieś flagę. Pokaż że jesteś dumny z tego że jesteś Polakiem.




wtorek, 30 kwietnia 2013

Korupcja w śląskiej drogówce

    Śląska Policja poinformowała o zatrzymaniu przez Policjantów z Biura Spraw Wewnętrznych pod zarzutami korupcji pięciu funkcjonariuszy drogówki z Katowic. Zatrzymanym grozi do 10 lat więzienia. Jak ustalili policjanci z BSW, podczas służby zatrzymani przyjmowali łapówki w kwocie od 50-200 złotych w zamian za odstąpienie od ukarania sprawców złamania prawa. Podejrzanym funkcjonariuszom może grozić nawet do 10 lat więzienia. Prokurator zastosował wobec nich środki zapobiegawcze w postaci dozorów policji  i poręczeń majątkowych.
      To kolejne zatrzymania w sprawie. Zimą w ręce policjanci BSW zatrzymali dziesięciu innych policjantów katowickiej drogówki, którym przedstawiono ponad 200 zarzutów dotyczących brania łapówek. W sumie zarzuty postawiono już 15 policjantom z Wydziału Ruchu Drogowego w Katowicach.

niedziela, 14 kwietnia 2013

Polityka Antykorupcyjna w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim

   W Śląskim Urzędzie Wojewódzkim wprowadzono politykę antykorupcyjną, o czym poinformowano na stronie internetowej tamt. Urzędu. 
    W dokumencie określającym ogólne cele napisano, iż wdrożenie systemu antykorupcyjnego jest potwierdzeniem, że Śląski Urząd Wojewódzki chce działać w sposób uczciwy, przejrzysty i rzetelny mając na względzie interes Państwa i Obywateli.
Dokument podpisał w lipcu 2005r. ówczesny Wojewoda Śląski.
    Przedstawione powyżej działanie powinno być traktowane jako wzór do naśladowania dla innych instytucji publicznych i urzędów, a  treść tych postanowień powinna być wpajana nowym pracownikom obejmującym stanowiska urzędnicze (w szczególności w jednostkach nie stanowiących korpusu Służby Cywilnej) w celu zaszczepiania i rozpowszechniania prawidłowych postaw etycznych, co w przyszłości powinno przekładać się na poprawę wizerunku instytucji publicznych i szacunek do zawodu urzędnika.

http://www.katowice.uw.gov.pl/wdzbaik/polityka_antykorupcyjna.html



środa, 10 kwietnia 2013

Czy w Czeladzi doszło do nadużycia władzy?

         Niektórzy Radni Rady Miasta w Czeladzi zarzucili Pani Burmistrz wyraziła zgodę na uzbrojenie w media teren należący do osoby prywatnej, która sponsorowała jej kampanię wyborczą. Aktualnie sprawę bada Prokuratura w Dąbrowie Górniczej.

Więcej
http://www.tvs.pl/44042,naduzycie_wladzy_w_czeladzi_sprawe_bada_prokuratura.html

Wyniki działalności CBA w 2012r.


            Na stronie internetowej CBA pojawiła się informacja o wynikach działalności tej służby w 2012r.
Raport podzielony jest na 4 części:
  1. Podstawowe obszary działania 
  2. Działania prewencyjne
  3. Współpraca międzynarodowa
  4. Zagadnienia organizacyjne

Raport jest dostępny na stronie CBA

Afera podręcznikowa na Śląsku

Gazeta Wyborcza poinformowała, iż w 25 szkołach naszego województwa potwierdzone zostało łamanie ustawy o systemie oświaty.

http://wyborcza.pl/1,75248,13688170,Podreczniki_stwarzaja_okazje_do_korupcji__Czy_do_szkol.html

Działalność kontrolna RIO w Katowicach. Cz. 2


Ocena kontroli RIO w zakresie gospodarowania mieniem komunalnym przez Miasto Tychy.
Przepis na podstawie, którego dokonano sprzedaży stanowi, iż „przedmiotem zbycia jest nieruchomość lub jej części, jeśli mogą poprawić warunki zagospodarowania nieruchomości przyległej, stanowiącej własność lub oddanej w użytkowanie wieczyste osobie, która zamierza tę nieruchomość lub jej części nabyć, jeżeli nie mogą być zagospodarowane jako odrębne nieruchomości”.
        Zbycie nieruchomości stanowiących własność lub będących w użytkowaniu wieczystym gminy, powiatu lub województwa powinno następować w trybie przetargu (art. 37 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami). Przetarg ustny organizuje się w celu uzyskania jak najwyższej ceny, natomiast przetarg pisemny w celu uzyskania najkorzystniejszej oferty.
         Tryb bezprzetargowy jest trybem specjalnym i może zostać zastosowany jedynie w przypadkach ściśle określonych w art. 37 ust. 2 i 3 ustawy o gospodarce nieruchomościami. Wymienione możliwości zastosowania trybu bezprzetargowego stanowią katalog zamknięty, więc przepisów tych nie należy interpretować w sposób rozszerzający.
1. W opisanej w pkt. 1 sytuacji zwrócić należy uwagę na dużą powierzchnię działek zbywanych w drodze bezprzetargowej, która może wskazywać, iż przy założeniu że nieruchomość posiada dostęp do drogi publicznej może być samodzielną działką budowlaną, a jeżeli nie (np. ze względu na zapisy planu zagospodarowania przestrzennego lub przebiegającą infrastrukturę liniową) należy szczegółowo rozeznać czy niema możliwości samodzielnego zagospodarowania nieruchomości lub czy zbywana nieruchomość już nie jest zagospodarowana jako odrębna nieruchomość, co wyklucza sprzedaż w trybie bezprzetargowym ze względu na niespełnienie podstawowej przesłanki umożliwiającej sprzedaż na podstawie art. 37 ust. 2 pkt 6 ustawy o gospodarce nieruchomościami.
W wystąpieniu pokontrolnym zawarta została informacja, że 1 z działek była objęta umową dzierżawy z przeznaczeniem pod ogólnodostępny parking (prawdopodobnie była samodzielnie zagospodarowana pod parking), co daje podstawę do stwierdzenia, że nieruchomość powinna zostać zbyta w drodze przetargu. Strona zbywająca stwierdziła, że nieruchomości nie stanowią samodzielnych działek budowlanych pomimo, iż z przepisu jasno wynika, że zbywana nieruchomość nie może być zagospodarowana jako odrębna nieruchomość.
W opisanej powyżej sytuacji zastanawia dlaczego nie wyznaczono nieruchomości do zbycia w drodze przetargu. Brak organizacji przetargu mógł spowodować niegospodarne zadysponowanie majątkiem nieruchomym Miasta Tychy ponieważ przy wyznaczeniu nieruchomości do zbycia w drodze przetargu większy krąg podmiotów mógłby zainteresować się zbywanym terenem, co przełożyłoby się na osiągnięcie wyższej ceny za sprzedaną nieruchomość.
2. W przypadkach opisanych w pkt. 2 zbywane działki posiadają jeszcze większą powierzchnię. W tym przypadku można mieć takie same zastrzeżenia jak do sprawy opisanej w pkt 1. Dodatkowo okazuje się, iż zbywana nieruchomość może poprawić warunki zagospodarowania innych sąsiednich nieruchomości. Jest to dodatkowy argument przemawiający za wyznaczeniem przedmiotowego terenu do sprzedaży w drodze przetargu.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z dnia 7 lipca 2010 r. (IV SA/Po 230/10) stwierdził, iż:
1. Bezprzetargowa sprzedaż na podstawie art. 37 ust. 2 pkt 6 u.g.n. może mieć miejsce jedynie wtedy, gdy tylko jedna osoba może być zainteresowana kupnem. Wtedy organizowanie przetargu nie miałoby sensu. Jeśli jednak zainteresowanych może być więcej i sprzedawana nieruchomość lub część nieruchomości może mieć związek funkcjonalny z więcej niż jedną nieruchomością przyległą, taki tryb sprzedaży jest niedopuszczalny.
2. Najistotniejszą kwestią przy rozstrzyganiu, czy konkretna działka może być zbyta na drodze bezprzetargowej na podstawie art. 37 ust. 2 pkt 6 u.g.n., jest okoliczność, czy istnieją inne nieruchomości, których właściciele mieliby na podstawie art. art. 37 ust. 2 pkt 6 u.g.n. prawo wystąpienia do organu z wnioskiem o sprzedanie nieruchomości na poprawę warunków zagospodarowania własnej nieruchomości. Natomiast brak reakcji właścicieli innych nieruchomości przylegających do sprzedawanej działki na informację, iż toczą się rokowania dotyczące sprzedaży tej działki, nie może oznaczać, że zwalnia to organ z obowiązku przeprowadzenia przetargu. Wręcz przeciwnie, organ, wiedząc, iż kupnem nieruchomości mogą być zainteresowane inne podmioty, zamiast informować ich o toczących się rozmowach, winien podjąć działania zmierzające do sprzedania tej nieruchomości w drodze przetargu.
            Odnośnie sprzedaży nieruchomości w trybie bezprzetargowym wypowiedział się również Sąd Najwyższy. Poniżej fragment treści wyroku z dnia 6 marca 2009 r. (II CSK 589/08).
1. Określony w art. 37 ust. 2 pkt 6 u.g.n. nie ma zastosowania w sprawie, w której nabycie działki zmierza do poprawienia warunków nie jednej nieruchomości przyległej, ale przynajmniej dwóch. Gdy więc możliwość poprawienia warunków odnosi się do większej liczby nieruchomości musi być przeprowadzony przetarg, a umowa zbycia zawarta bez przetargu jest bezwzględnie nieważna (art. 58 k.c. w zw. z art. 37 ust. 1 u.g.n.).
2. Przetarg - zgodnie z art. 37 ust. 2 pkt 6 u.g.n. ustanawiającym wyjątek od zasady sprzedawania przez gminę nieruchomości w drodze przetargu - ma charakter fakultatywny. W tej zaś sytuacji przepis art. 705 § 1 k.c. należy wykładać zawężająco przyjmując, że dokonane w nim rozszerzenie kręgu podmiotów legitymowanych do żądania unieważnienia nie dotyczy takiej sytuacji.
3. Podstawą unieważnienia umowy, a więc jej względnej nieważności na podstawie art. 705 § 1 k.c., jest negatywna ocena zachowania strony umowy zawartej w wyniku przetargu, jego uczestnika lub osoby trzeciej działającej w porozumieniu z nimi, które jest sprzeczne z prawem lub zasadami współżycia społecznego i wpłynęło na wynik przetargu. Zachowaniem sprzecznym z prawem w rozumieniu tego przepisu jest jedynie działanie, pozostające w sprzeczności z bezwzględnie obowiązującymi przepisami.
4. Artykuł 705 § 1 k.c. ma zastosowanie zarówno do przetargów podlegających wyłącznie k.c. o charakterze fakultatywnych jak i przetargów obligatoryjnych. Nie dotyczy on natomiast oceny zasad postępowania przetargowego, które określają przepisy bezwzględnie obowiązujące i nie ma zastosowania do unieważnienia przetargu. W tym zakresie zastosowanie znajduje art. 58 k.c.
Kontrola wykazała również, iż Miasto Tychy oddało w dzierżawę nieruchomość na okres od 01.07.2006r. do 31.12.2011r. bez zachowania formy przetargu.
RIO jako podmiot odpowiedzialny za kontrole działalności finansowej j.s.t. stwierdził jedynie we wnioskach pokontrolnych, iż należy wzmocnić nadzór nad pracownikami odpowiedzialnymi za kontrolowany obszar działalności Miasta Tychy.
RIO nie posiada uprawnień operacyjno-rozpoznawczych ani dochodzeniowo-śledczych jednak w przypadku stwierdzenia uchybień powinna powiadomić o wynikach kontroli odpowiednie organy, które zdecydują czy zachodzą przesłanki do szerszego zbadania spraw pod kątem możliwości wystąpienia nieprawidłowości.
Podejrzewając możliwość wystąpienia nieprawidłowości należałoby zbadać np. kto był stroną nabywającą, czy strony (personalnie) były powiązane ze sobą w sposób nieformalny i czy cena nabycia była preferencyjna.
Podobne sytuacje miały miejsce również w przypadkach innych jednostek kontrolowanych przez RIO.
Przy gospodarowaniu mieniem komunalnym może dochodzić do wielu różnych uchybień, nieprawidłowości, co wynika z wielu możliwości dysponowania mieniem jakie dają przepisy obowiązujące w tym zakresie tym bardziej należy wzmocnić kontrolę przestrzegania przepisów na podstawie których dochodzi do cywilnoprawnego obrotu nieruchomym mieniem j.s.t.


Źródło: Opracowanie własne.
Żadna część tekstów zamieszczanych na stronie http://antykorupcyjny.blogspot.com/ nie może być powielana i rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym również elektroniczny i mechaniczny) włącznie z kopiowaniem i digitalizacją bez pisemnej zgody autora.
Kontakt możliwy pod adresem e-mail: antykorupcyjny@gmail.com

niedziela, 7 kwietnia 2013

Działalność kontrolna RIO w Katowicach. Cz.1

      W praktyce kontrola RIO sprowadza się do wyboru spośród akt z kontrolowanego obszaru działalności danego podmiotu od kilku do kilkunastu akt (kontrola wyrywkowa). Trudno powiedzieć jakim kryterium kierują się kontrolerzy przy wyborze akt do kontroli. Dokumenty wybierane są z wykazów które przygotowują pracownicy kontrolowanych komórek.


Działalność kontrolna RIO w Katowicach w latach 2004r.-2012r.
Liczba przeprowadzonych kontroli przez RIO w Katowicach
Rok
Kompleksowe
Problemowe
Doraźne
2004
48
13
46
2005
45
49
10
2006
46
44
30
2007
46
43
38
2008
48
41
16
2009
45
5
37
2010
46
42
0
2011
47
33
11
2012
42
4
0
Opracowanie własne na podstawie danych zamieszczonych na stronie http://www.rio.katowice.bip.net.pl

Analiza treści wystąpienia pokontrolnego RIO w zakresie gospodarowania mieniem komunalnym przez Miasto Tychy.
      W dniu 12.03.2013r. RIO w Katowicach skierowało do Prezydenta Miasta Tychy wystąpienie pokontrolne po przeprowadzonej w dniach od 3l października 2012r. do 4 stycznia 2013r. kontroli kompleksowej gospodarki finansowej Miasta Tychy za okres od 1 stycznia 2004r . do 4 stycznia 2013r.
           Z w/w wystąpienia pokontrolnego w zakresie gospodarowania mieniem komunalnym wynika, że RIO w toku kontroli ustaliła uchybienia przy zbyciu w latach 2008r. – 2011r. 4 nieruchomości w trybie bezprzetargowym w trybie art. 37 ust. 2 pkt. 6 ustawy o gospodarce nieruchomościami. Uchybienia polegały na braku spełnienia przesłanek umożliwiających zbycie nieruchomości w w/w trybie (możliwa poprawa warunków zagospodarowania nieruchomości sąsiedniej i brak możliwości zagospodarowania jako odrębnej nieruchomości). RIO słusznie podniosła, że sprzedaż pomimo spełnienia przesłanek wynikających z podstawy prawnej transakcji stanowi naruszenie art. 37 ust 1 w/w ustawy, zgodnie z którym zbycie poza wymienionymi w ustawie przypadkami następuje w drodze przetargu.
1. Z wystąpienia pokontrolnego wynika, iż w latach 2008r. i 2010r. Miasto Tychy sprzedało bezprzetargowo nieruchomości o pow. 620m2 i 667m2. Z wystąpienia wynika nadto, iż „nieruchomości zbyto ze względu na fakt, że nie stanowiły one samodzielnych działek budowlanych i nie mogły poprawić warunków zagospodarowania innych nieruchomości przyległych. W toku przygotowania do zbycia nieruchomości nie wykazano jednak, że nie mogą one być zagospodarowane, jako odrębne nieruchomości. Dodatkowo 1 z działek była objęta umową dzierżawy z przeznaczeniem pod ogólnodostępny parking.”
2. Z wystąpienia pokontrolnego wynika, iż w latach 2010r. Miasto Tych sprzedało działkę o pow. 701m2, a w 2011r. działki o łącznej pow. 1.656m2.
„Zbycia w obydwu przypadkach dokonano pomimo faktu, że sprzedane nieruchomości mogły również poprawić warunki zagospodarowania innych nieruchomości przyległych stanowiących własność innych niż nabywcy podmiotów. Już po dokonaniu sprzedaży właściciel innej nieruchomości przyległej, niż nieruchomość nabywcy wystąpił z pismem w którym stwierdził, że zbyta działka mogła poprawić warunki zagospodarowania również jego nieruchomości.”
        W wystąpieniu pokontrolnym znajduje się również informacja za jakie kwoty dokonano transakcji oraz kto podpisywał dokumenty w imieniu strony sprzedającej.

http://www.rio.katowice.bip.net.pl/?c=273

Kolejny wpis będzie dotyczył oceny kontroli w powyższym zakresie.

Źródło: Opracowanie własne.
Żadna część tekstów zamieszczanych na stronie http://antykorupcyjny.blogspot.com/ nie może być powielana i rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym również elektroniczny i mechaniczny) włącznie z kopiowaniem i digitalizacją bez pisemnej zgody autora.
Kontakt możliwy pod adresem e-mail: antykorupcyjny@gmail.com